Про колектив

Про колектив

 

 


96fb22f2e3a13b49da0a2d029f281ba3db3c53df

       Про нього знято фільми і видано кілька книжок, з його творчого спадку можна зібрати унікальний фотоархів і цілу нотну бібліотеку. Про кращих солістів вже складено легенди, і ледь не кожен артист колективу міг би стати героєм окремого роману. Заслужений академічний Закарпатський народний хор пройшов славний шлях, сповнений злетів і постійних творчих пошуків, карколомного успіху та насиченого гастрольного життя. Разом зі своїм народом ділив потрясіння і труднощі, ледь виживав у 90-х і відроджувався з незалежністю України. Він був і залишається унікальним явищем вітчизняної культури як єдиний в Україні професійний колектив, що зберігає і пропагує не лише українське мистецтво, а й мистецтво всіх національних меншин Срібної землі. Основа репертуару – старовинні русинські, українські, словацькі, угорські, чеські, румунські, німецькі, ромські народні пісні і танці, які колектив презентує на всіх теренах України та за кордоном.

       Перший в історії Закарпаття професійний колектив створено 25 вересня 1945 року у м.Ужгороді. Художнім керівником було призначено Миколу Добродєєва, а головним балетмейстером Валентина Ангарова. На початку артистичний склад сягав близько ста осіб, здебільшого представників місцевої інтелігенції, вчителів, випускників шкіл і семінарій, сільської молоді. Перший публічний концерт новоствореного колективу відбувся 17 вересня 1946 року. Самобутність репертуару й автентичні костюми, оригінальне хорове звучання (поєднання народної та академічної вокальних манер), багатоетнічний колорит і висока професійна майстерність ансамблю одразу завоювали симпатії шанувальників народного     мистецтва як в Україні, так і далеко за її межами.

      Окрасою репертуару Заслуженого академічного Закарпатського народного хору завжди були твори «золотого» фонду, а його гордістю і славою – самобутні виконавці, серед яких заслужені  артисти України  І.Опаленик, Т.Бартфай, М.Сєніна, Б.Єрьоменко, В.Даньо, П.Куштан, О.Поляк, М.Ходанич, М.Форіш, М.Білоєнко. І нині колектив пишається такими солістами, як народні артисти України К.Лабик і П.Матій, заслужені артисти України Н.Мерцин і Н.Гораль та ін.

       За понад 70-літню історію колективу художніми керівниками та головними диригентами були такі відомі особистості, як Петро Милославський, Михайло Кречко, Микола Попенко, Орест Щербатий, Петро Сокач, Зеновій Корінець, Михайло Вігула. Яскравий слід залишили по собі такі талановиті балетмейстери, як В.Ангаров, М.Ромадов, О.Опанасенко, І.Літвіненко, І.Попович. І справжньою легендою закарпатської хореографічної школи можна назвати народну артистку України  Клару Балог, яка присвятила цьому колективу все своє життя.

    З 2006 року  колектив очолює талановитий диригент та хормейстер, відмінний організатор, а з 2018  року директор - художній керівник КЗК "Заслужений академічний Закарпатський народний хор" Закарпатської обласної ради  - заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук.