Заслужений академічний Закарпатський народний хор щойно повернувся з Хорватії, де представляв Україну на Міжнародному фестивалі «Đakovački vezovi» («Джаківська вишивка»). Започаткований ще в 1967 році цей фестиваль є одним із найбільших, що популяризують самобутній фольклор Хорватії та всієї Європи. Форум проводиться за підтримки парламенту та Уряду Республіки Хорватія, а головним партнером цьогорічного 56-го фестивалю стала Україна, що демонструє велику і різнобічну підтримку Хорватії нашій країні в цей важкий час. Тож до Джакова Закарпатський народний хор приїхав на запрошення Посольства України в Республіці Хорватія.

Фестиваль «Джаківська вишивка» стартував ще 17 червня, адже він охоплює низку культурних, музичних, туристичних, гастрономічних та інших заходів. А центральна фольклорна програма припала на 1-3 липня. У яскравому театралізованому дійстві взяли участь 43 колективи з різних куточків Хорватії та з-за кордону. Зокрема, крім України свій самобутній фольклор представляли колективи з Болгарії, Сербії, Боснії і Герцеговини, Словенії та навіть США. Урочисте відкриття цієї програми відбулося ввечері 1 липня біля Собору святого Петра – пам’ятки архітектури, одного з семи хорватських соборів, які мають статус «малої базиліки». На урочистостях були присутні високі гості – вище керівництво Хорватії, духовенство, представники дипломатичного корпусу, місцевої влади, інтелігенції. До кола почесних гостей потрапили також художня керівниця та диригента Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук і солістка колективу, заслужена артистка України Яна Садварій. Після закінчення дійства наші землячки, що тримали в руках український прапор, опинилися в центрі уваги всіх присутніх і ЗМІ. До них підійшли, щоб тепло привітати і поспілкуватися, прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, члени Уряду та інші високопосадовці братньої країни, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Хорватія Василь Кирилич з дружиною, численні гості заходу. На згадку про зустріч всі зробили спільні світлини із закарпатськими мисткинями.

Власне, слова підтримки, оплески, вигуки «Слава Україні! Героям слава!» супроводжували всі виступи й акції, в яких взяв участь наш колектив. А він, як головний гість фестивалю, презентував 2 липня на головній сцені «Джаківської вишивки» велику сольну програму. Це не так просто, зважаючи на неможливість в умовах воєнного часу поїхати за кордон повним складом. Адже, за винятком кількох чоловіків, це був суто жіночий склад, відповідно і програма потребувала корекції і додаткової підготовки. Але це не завадило артистам гідно представити культуру України на високому рівні. Публіка дуже тепло приймала закарпатські народні пісні, дівочі танці, майстерні сольні виступи Яни Садварій, Андрія Свида, Ольги Свиди, Вікторії Тимко, Ольги Міщенко, Олени Папп. А лейтмотивом всієї поїздки стала всім відома «Ой у лузі червона калина», яка вже перетворилася на символ незламності українського духу.

Кульмінацією 56-го фестивалю «Đakovački vezovi» стала святкова хода всіх колективів-учасників центральними вулицями Джакова з невеличкими виступами-презентаціями біля Собору св.Павла, яку провідні хорватські телеканали демонстрували в прямому ефірі. Очолювали ходу учасники з прапорами. Особливо символічним є те, що прапор Євросоюзу тримала артистка Закарпатського народного хору – як свідчення того, що Україну готові вітати в європейській сім’ї. А прапор України ніс член української діаспори в Хорватії. Загалом ця хода перетворилася на неймовірно яскраве, захопливе видовище, де кожен гурт представляв свій регіон особливостями народної музики, співу, танцю, колоритом і традиціями національного одягу, ремесел, обрядів. Велику повагу викликає те, наскільки дбайливо зберігають місцеві мешканці своє минуле, з якою шаною і любов’ю популяризують культурні надбання своїх предків. До слова, за умовами фестивалю, до ходи допускають строго в національному вбранні, від взуття до головних уборів. Тисячі глядачів, що стояли і сиділи вздовж усього маршруту ходи, щедрими оплесками приймали пісні і танці учасників у неповторних народних строях, дитинку, яку везли у старовинному дерев’яному візочку, пишно вбраний, традиційний для певної місцевості весільний кортеж, дівчат і юнаків на прекрасних скакунах (у Джакові здавна діє кінно-селекційний центр), колоритних дядьків, що змагалися у лясканні батогів тощо. У цій ході Закарпатський народний хор ішов другим, одразу за господарями фестивалю, даруючи присутнім жартівливі закарпатські народні пісні та незмінну «Червону калину».

Окремою родзинкою фестивалю став невеличкий бал: кожен колектив мав представити по одній парі, яка б після кількох танцювальних рухів створила велике спільне коло з іншими учасниками. Оскільки хлопців-танцюристів в українській делегації не було, пару артистці балетної групи хору Вікторії Вархол склав Андрій Свид (вокал, контрабас).

Завершився фестиваль невеличкими виступами всіх колективів на головній сцені «Джаківської вишивки» у міському парку. Це вже третя закордонна поїздка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору з початку війни. Раніше жіночий склад хору побував з культурно-дипломатичною місією у Словаччині, Австрії, Німеччині та Італії. Артисти продовжують тримати свій фронт і силою української культури, народного мистецтва, виявом патріотизму, збором коштів на потреби ЗСУ наближати нашу перемогу. Наразі колектив йде у відпустку, але вже має запрошення на два міжнародних фестивалі за кордоном.